Publiczne imprezy sylwestrowe cieszą się ogromną popularnością. W zeszłym roku we Wrocławiu impreza taka zgromadziła ponad 200 tysięcy osób!
Wielu uczestników może mieć obawy, czy będą podczas tego typu imprezy bezpieczni. Tak ogromna zbiorowość ludzi, w dodatku nocą, może stanowić zagrożenie. Nie ma jednak powodów do obaw – w poprzednich latach imprezy takie przebiegały spokojnie, a w razie jakichkolwiek zakłóceń porządku policjanci i ochroniarze reagowali szybko i skutecznie.
Oczywiste jest w tej sytuacji, że środki bezpieczeństwa podczas tego typu masowych zgromadzeń muszą być wyjątkowe. Celem policjantów i ochroniarzy jest zapewnienie bezpiecznej zabawy nie tylko uczestnikom imprezy, ale także tym, którzy nie biorą w niej udziału. Nad bezpieczeństwem uczestników Sylwestra czuwa ogromna rzesza policjantów i ochroniarzy (podczas zeszłorocznego Sylwestra na krakowskim rynku było obecnych 350 funkcjonariuszy policji i straży miejskiej oraz 400 ochroniarzy). Uczestnicy wpuszczani są na teren imprezy tylko przez kilka wyraźnie oznaczonych i bardzo dokładnie strzeżonych miejsc. W razie jakichkolwiek podejrzeń, wchodzący mogą zostać przeszukani w celu sprawdzenia, czy nie wnoszą ze sobą przedmiotów, które stanowić mogą jakiekolwiek niebezpieczeństwo dla innych. Zakazane jest wnoszenie ze sobą m. in. opakowań szklanych, noży i innych niebezpiecznych narzędzi.
Jeszcze przed rozpoczęciem imprezy cała płyta rynku krakowskiego jest dokładnie przeszukiwana. Policjanci wraz ze specjalnie wyszkolonymi psami sprawdzają, czy nie ma tam np. ukrytych ładunków wybuchowych.
Dla zapewnienia bezpieczeństwa i ułatwienia transportu w okolicach krakowskiego rynku już wczesnym wieczorem zostaje zmieniona organizacja ruchu ulicznego.
W razie jakichkolwiek wypadków, zasłabnięć itp. na miejscu imprezy sylwestrowej znajduje się oczywiście punkt pomocy medycznej, w którym można uzyskać pomoc w razie jakiegokolwiek wypadku i skąd możliwe jest, w razie potrzeby, szybkie przewiezienie poszkodowanego do szpitala.